Tánccsoport

1. Slnečnice Kulturális Egyesület (adószám: 19167037-1-03)

       Az Egyesület szlovák neve: Kultúrny spolok Slnečnice

       Az Egyesület székhelye: 6323 Dunaegyháza, Hajnóczy József u. 4.

       Az Egyesület működési területe kiterjed Magyarország egész területére.

       Az Egyesület jogi személy.

       Az egyesület elnöke: Sebők Szilvia

       Az Egyesület alelnöke: Türmerné Szeremi Ilona

       Az Egyesület székhelye: 6323 Dunaegyháza, Hajnóczy József u. 4.

       Elérhetőségek: +36/70-3139-108

                                nataseszi@gmail.com     

  Egyesületünk 2019-ben alakult az alábbiakat tűzve ki célul:

 • A magyarországi szlovák nemzetiséghez köthető kulturális, szellemi értékek, javak megőrzése, terjesztése, továbbörökítése. Kulturális, hagyományőrző tevékenység;
 • A magyarországi szlovák nemzetiséggel kapcsolatos tevékenység;
 • Tudományos tevékenység, kutatás, ismeretterjesztés;
 • Nevelés-oktatás, képességfejlesztés, tehetséggondozás;
 • A Slnečnice Tánccsoport működésének segítése, a tánccsoport részére ruházat biztosítása a fellépések alkalmával.
 • A szabadidő hasznos eltöltése, a kulturált szórakozás megteremtése.
 • Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.

Célját az alábbi tevékenységekkel, eszközökkel kívánja elérni:

 • a szlováksághoz kapcsolódó kulturális élet szervezése Dunaegyházán
 • kapcsolatok építése, fenntartása a szlovák nemzetiségi szervezetekkel, önkormányzatokkal, országos és nemzetközi kapcsolatok szervezése
 • konferenciák, rendezvények, tanfolyamok szervezése
 • meghirdetett pályázatokon való részvétel, pályázatok kiírása

2. Slnečnice Táncegyüttes

A tánccsoport 1994-ben kezdte meg működését. Az általános iskola akkori néptánc szakkörösei jelentkeztek a bajai Nemzetiségi Központ által szervezett Bács-Kiskun Megyei Nemzetiségi Gyermek és Ifjúsági Fesztiválra.

A jelentkezéskor nevet is kellett adni a csoportnak: így lett hosszas gondolkodás után Slnečnice a nevünk. A kis napraforgók bemutatkozása olyan jól sikerült, hogy a fesztivál után a csoport tagjai együtt maradtak, és tovább folytatták a munkát. Hamarosan a szakköri kereteket is kinőttük.

Jelenleg 4 korcsoportban közel 60 fő táncol 5 éves kortól a felnőttekig. Az eltelt évek során folyamatosan gyarapodott táncos közösségünk, repertoárunk, a fellépéseink száma.

Statisztikánk szerint eddig közel 250 fiatal táncolt a csoportjainkban, több, mint 300 fellépésünk volt. Ebből 5 alkalommal képviselhettük a magyarországi szlovákokat szlovákiai fesztiválokon, rendezvényeken.

1999-ben újabb szakasz kezdődött életünkben. Fiatalok megkeresése nyomán a szüreti bál szervezését 19 éven át nagy lelkesedéssel vállaltuk fel. Kiváló lehetőség volt ez a csapatépítésre és új táncok tanulására is. És azok visszajelzése szerint, akik rendszeresen részt vettek máshol is hasonló rendezvényen, jó színvonalú, jól szervezett programot sikerült létrehoznunk.

2002 óta már hivatalosan is szerepelnek magyar táncok a repertoárunkban. Azóta a legtöbb táncosunk a dunaföldvári Levendula Művészeti Iskola tanulójaként kezdi táncos életét, ahol a tananyag fele magyar, de a másik fele a szlovák néptáncokból, hagyományokból kerül ki.

Büszkék vagyunk arra, hogy 2010-ben munkánk elismeréseként megkaptuk a Dunaegyháza Községért címet.  Ezzel a címmel ismerte el az akkori önkormányzat azt a sok éves munkát, mellyel a hagyományok ápolásában, a települési rendezvények színesítésében, településünk jó hírnevének gyarapításában jeleskedtünk.

Táncosaink állandó résztvevői a települési és nemzetiségi önkormányzat által szervezett minden rendezvénynek: nemzeti ünnepeken, a Nemzetiségi Esten, a Csipetka Fesztiválon és a Krumpli Napon, a karácsonyi és pünkösdi ünneplésen mutathatjuk meg magunkat.

A működésünket az elmúlt több, mint 27 évben a Magyarországi Szlovákok Közhasznú Alapítványa, az országos, a megyei és a helyi szlovák önkormányzat, Dunaegyháza Község  Önkormányzata és a Levendula Művészeti Egyesület támogatta, segítette.

A csoport művészeti vezetője: Sebők Szilvia néptáncpedagógus, etnográfus

Jelmez- és viselettáros:            Chroncsik Imréné

Fellépéseink

 • 2019, 2021 október: Dabas – Nemzetiségi hét
 • 2018, 2019: Ráckeve - Nemzetiségi fesztivál
 • 2018: Kisapostag - szüreti bál
 • 2016: Solt - Szüreti program
 • 2009 május: Piešťany (Pöstyén) és 2014 augusztus: Spišská Nová Ves (Igló) - Slováci  Slovákom (a Határon túli Szlovákok Fesztiválja)
 • 2011 és 2013: Sväty Peter (Komáromszentpéter) – testvériskolai találkozó
 • 2005 július: Dulovce - Dél- Szlovákiai Gyermek és Ifjúsági Fesztivál
 • 2004, 2007, 2015: Bánk - Nógrád megyei Nemzetiségi Fesztivál
 • 1994 – 2009: Baja - Nemzetiségi Gyermek és Ifjúsági Néptánc Fesztivál
 • 1999-2017: Szüreti menet és bál Dunaegyháza
 • 2009 óta fellépünk a karácsonyi istentiszteleten az evangélikus templomban
 • 2010 óta részt veszünk a Pünkösdölő című helyi rendezvényen